Poniedziałek, 14 czerwca 2021
 

Na przyszłą emeryturę odkładaj nie mniej niż 10 % swoich zarobków

02:33 Dodano 22-10-2013

tagi: emerytura, system emerytalny, oszczedzanie, zus, stopa zastapienia, open finance,

Żeby po przejściu na emeryturę miesięczne dochody drastycznie nie stopniały, trzeba systematycznie odkładać nie mniej niż 10-15 proc. zarobków netto. Generalnie, im wcześniej zacznie się oszczędzać, tym mniej wyrzeczeń będzie to kosztowało.

Bez względu na planowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym, wysokość przyszłej emerytury, jaką będzie wypłacał ZUS, w relacji do zarobków tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego (tzw. stopa zastąpienia), nie będzie zachwycająca. Wyliczenia dokonywane przez różnych ekspertów, czy to rządowych czy niezależnych, wskazują, że wysokość emerytury w optymistycznym wariancie nie przekroczy 50-60 proc. ostatniej pensji. Przy czym mowa tu tylko o tych, którzy przez cały czas będą pracowali, bez żadnych przerw, na dodatek na podstawie umowy o pracę, a nie na jakichkolwiek innych zasadach, gdzie składki na ubezpieczenie emerytalne są niższe lub nie ma ich wcale.

Wszystkie wyliczenia dotyczące wysokości przyszłej emerytury opierają się na szeregu założeń, np. odnośnie do tempa rozwoju gospodarczego, tempa wzrostu płac w gospodarce czy indywidualnego wynagrodzenia za pracę każdego z nas. Siłą rzeczy są więc obarczone sporym marginesem błędu, zwłaszcza, że dotyczą okresu kilkudziesięciu lat. W takim czasie może się wydarzyć dosłownie wszystko.

Załóżmy więc wariant umiarkowanie optymistyczny, czyli że stopa zastąpienia wyniesie 50 proc. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że po przejściu na emeryturę dochody z miesiąca na miesiąc spadają o połowę. Tę lukę można załatać tylko w jeden sposób, odpowiednio wcześniej zaczynając oszczędzać we własnym zakresie. Sposobów na odkładanie jest wiele, można wybrać bezpieczne lokaty bankowe, obligacje skarbowe czy polisę ubezpieczeniową, a można też pograć trochę bardziej ryzykownie, inwestując np. w fundusze inwestycyjne. Tak naprawdę każde z tych rozwiązań jest dobre, bo chodzi po prostu o to, żeby coś odkładać, żeby była świadomość tego, że państwowa emerytura w większości przypadku zapewni życie na poziomie minimum socjalnego.

Więcej na stronach Open Finance

Źródło: Niezależne Centrum Finansowe

Komentarze: 0
Dodaj komentarz:
Imię: ( wymagane )
Tytuł: ( wymagane )
Treść komentarza: ( wymagane )
= ( wymagane )

Newsletter

 

Top Produkty !!!

1. Lokaty i Obligacje
Lion's Bank (Lokata)
 
2. Kredyty gotówkowe
Alior Bank (Pożyczka gotówkowa)
 
3. Konta osobiste
T-Mobile Usługi Bankowe (Konto osobiste)
 
4. Kredyty mieszkaniowe
Expander (Kredyt mieszkaniowy)
 
5. Ubezpieczenia na życie
ING Życie (Ubezpieczenie na wypadek nowotworu)