Sobota, 25 09 2021
 

Prywatna emerytura – jedyne, pewne źródło pieniędzy na starość

20:26 Dodano 25-02-2013

tagi: pso, emerytura, ofe, plan systematycznego oszczędzania, składki do ofe, emerytura z ZUS

System emerytalny w Polsce jest tak skonstruowany, że nie gwarantuje nam żadnych środków gdy dożyjemy jesieni życia. Wiele osób złudnie oczekuje, że ZUS zapewni im środki niezbędne do przeżycia po kilkudziesięciu latach opłacania składek. Tak niestety nie będzie, gdyż emerytury z ZUSu finansowane są na zasadzie umowy pokoleniowej a już dzisiaj brakuje środków na ich wypłatę. O tym co będzie się działo za 30-40 lat głośno się nie mówi bo jest to temat odległy i niezbyt popularny politycznie a warto wiedzieć, że będzie bardzo źle.

prywatna emerytura

Demografowie biją na alarm, już za 20 lat polaków będzie o 2 mln mniej niż dzisiaj a za 100 lat będzie nas już tylko 16mln. Dokładając do tego fakt starzenia się naszego społeczeństwa i nieustanne wyjazdy osób w wieku produkcyjnym na zachód łatwo przewidzieć, że z umowy pokoleniowej o finansowaniu emerytur będą nici.

Program Otwartych Funduszy Emerytalnych, który miał zapewnić polakom godne życie wzorem krajów zachodnich również się nie sprawdzi z uwagi na jego kontrolę ze strony Państwa w tym możliwości ustawowe regulowania sposobu i zakresu funkcjonowania OFE. Rząd w maju 2011 roku obniżył wysokość składki przekazywanej do OFE z 7,3% do 2,3% zapewniając obywateli, że składka ta będzie stopniowo rosła do poziomu 3,5% w roku 2017 czyli połowy tego co było wcześniej. Środki zamiast do OFE trafiają do ZUS-u, który ma poważne problemy z finansowaniem wypłat bieżących świadczeń. Tym samym o emeryturze pod palmami, finansowanej z otwartych funduszy emerytalnych możemy jedynie pomarzyć.

Prywatna emerytura to jedyne rozsądne wyjście z tej sytuacji a jej planowanie powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej. Środki na przyszłą emeryturę możemy gromadzić w różnego rodzaju aktywach od gotówki na lokatach bankowych po numizmaty, wino czy dzieła sztuki. Jednak najprostszym rozwiązaniem będą fundusze powiernicze oferowane w Polsce pod nazwą planów systematycznego oszczędzania, gdyż oferują one dostęp do różnych klas aktywów w ramach jednego produktu. Od niedawna część z oferowanych na polskim rynku planów systematycznego oszczędzania zapewnia swoim klientom usługę zarządzania aktywami przez specjalistów z asset management. Takie rozwiązanie odciąża z obowiązku śledzenia i zarządzania pozycjami w portfelu.

Przed dokonaniem wyboru konkretnej oferty planu regularnego oszczędzania powinniśmy zapoznać się z opłatami jakie będą występować w produkcie po 15 – 20 latach, gdyż będą one implikowały nasze przyszłe dochody na emeryturze. Im niższe opłaty w przyszłości tym lepiej dla naszej prywatnej emerytury.

Źródło: Niezależne Centrum Finansowe

Komentarze: 0
Dodaj komentarz:
Imię: ( wymagane )
Tytuł: ( wymagane )
Treść komentarza: ( wymagane )
= ( wymagane )

Newsletter

 

Top Produkty !!!

1. Lokaty i Obligacje
Lion's Bank (Lokata)
 
2. Kredyty gotówkowe
Alior Bank (Pożyczka gotówkowa)
 
3. Konta osobiste
T-Mobile Usługi Bankowe (Konto osobiste)
 
4. Kredyty mieszkaniowe
Expander (Kredyt mieszkaniowy)
 
5. Ubezpieczenia na życie
ING Życie (Ubezpieczenie na wypadek nowotworu)